DONICE - jak dobrze dobrać donice!

donice na taras, donice na zewnątrz, donice ogrodowe, nowoczesne donice , designerskie donice, bazaltowe donice, donice do wnętrz, donice na balkon, donice całoroczne,

Jeśli zakładamy, że rośliny mają zdobić nasłoneczniony taras, balkon czy ogród to konieczne jest posadzenie ich w dużych masywnych donicach. Najlepiej jest wybrać donice bazaltowe, ceramiczne lub drewniane, ponieważ nie utrudniają parowania i przegrzania się gleby. Odradza się jednak sadzenia roślin w plastikowych czy  metalowych doniczkach, ponieważ kumulują one ciepło. Mogą doprowadzić do zniszczenia rośliny.

Najczęściej popełnianym błędem, przy zakupie donic jest zwracanie uwagi wyłącznie na efekt wizualny. Wygląd donicy jest bardzo ważny, jednak należy zwrócić uwagę na materiał oraz jego jakość, z którego  została wykonana. Niestety częstym zdarzeniem jest to, że donice już po pierwszym  roku użytkowania, kruszą się, pękają  i powstaje potrzeba wymiany na nowe.

Podstawową zasadą, którą należy się kierować wybierając donice na balkon, taras lub do ogrodu, to przede wszystkim to, że powinny być wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe. Duże donice stojące  powinny być stabilne i ciężkie, żeby zapobiec ich przewracaniu. Natomiast  doniczki do powieszenia, powinny posiadać  mocne i solidne uchwyty, które zapewnią im bezpieczne umocowanie.

  

Kolejnym ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę to  gdzie nasze rośliny będą zimować. Nie każda donica nadaje się do trzymania jej na zewnątrz. Jeżeli nie mamy miejsca w domu, na ustawienie donic z roślinami to właśnie dlatego warto wybrać donice wytrzymałe na mróz oraz pozostałe warunki pogodowe. Najlepiej jakby były wykonane z impregnowanego materiału. 

Tworzywo donicy istotnie wpływa na jej trwałość oraz wymagania pielęgnacyjne. Najbardziej kłopotliwe są donice wykonane z drewna, które należy przed każdym sezonem letnim zaimpregnować i pomalować. Drewno, jako naturalne tworzywo, jest najbardziej podatne na pleśnienie, korozję, oraz zanieczyszczenia. Jeżeli chcemy oszczędzić sobie dodatkowej pracy a w dodatku nie dysponujemy czasem, który możemy poświęcić na pielęgnację donic, to warto zdecydować się na donice z tworzywa sztucznego, które wyglądem do złudzenia imitujące wygląd drewna. Oczywiście to propozycja dla osób, którym zależy na designie jakie daje drewno.

Kiedy wybieramy donice, które cały rok będą stały na zewnątrz to najważniejsze jest, żeby każdą donicę obciążyć żwirem lub kamieniami, mniej więcej do 1/4 wysokości, taka ilość wypełnienia zapewni jej stabilność. Nie pozwoli na przewrócenie przy silnym wietrze. Jest to ważne przede wszystkim dla donic stojących na tarasie, balkonie lub ogrodzie. Tak przygotowaną donicę należy wyłożyć wodoszczelną folią, którą napełniamy gliną do 2/3 wysokości całej donicy.

Rośliny w donicach pięknie dekorują nasze balkony, tarasy czy ogrody. Tworzą strefę relaksu, spokoju, gdzie możemy uciec od codziennej gonitwy. Obecnie wybór donic jest ogromny, producenci prześcigają się w różnorodności wzorów i kolorów. Właśnie te oryginalne kolory, faktury i kształty idealnie podkreślą urodę wiosennych kwiatów. 

Duże donice ogrodowe są pięknym tłem zarówno dla gatunków roślin jednorocznych, jak też wieloletnich. Duże donice dają duże możliwości. Są tak atrakcyjne, ponieważ możemy w nich posadzić również drzewa i krzewy. Czasami donice to jedyne miejsce, w jakim możemy posadzić rośliny. Na balkonie, tarasie, czy w ogrodach na dachu, to właśnie dzięki donicom posiadamy możliwość wprowadzenia świata roślin.

Najczęściej zadawane pytanie to jak dobrze dobrać  donicę do naszego ogrodu czy wnętrza? To kilka istotnych wskazówek:

Najpopularniejsze są donice z technorattanu, są wszechstronne pasuję do każdego ogrodu. Grubsza plecionka i kolory delikatne to idealna propozycja do ogrodów wiejskich, tradycyjnych. Technorattan wąski, w kolorze ciemnego brązu czy grafitowy idealnie sprawdzi się w ogrodzie nowoczesnym,

Duże donice z włókna szklanego pięknie prezentują się na tarasach i balkonach nowoczesnych, miejskich, 

Donice w stonowanych kolorach sprawdzą się w tradycyjnych ogrodach,

Donice w mocnych kolorach i o geometrycznych kształtach, są zarezerwowane do ogrodów nowoczesnych,

Donice drewniane najlepiej pasują do wnętrz rustykalnych, ale odpowiedni kolor i kształt oraz rodzaj drewna, dają wielkie możliwości i pozwalają dopasować je do każdego stylu,

Donice betonowe to idealny dodatek do nowoczesnych miejsc, natomiast dużą masę możemy zmniejszyć, stosując imitacje betonu,

W ostatnich latach dość popularna stała się stal corten, to dobra propozycja do przestrzeni komercyjnych i każdego ogrodu.